Palaute
x

Anna palautetta

Anna meille palautetta

* Pakollinen kenttä
Valikko

Opetuslautakunta

Opetuslautakunta käyttää kunnalle perus- ja esiopetuksesta, lasten päivähoidosta, nuorisotoimesta ja lukiokoulutuksesta annetuilla laeilla määriteltyä ratkaisuvaltaa, jollei muuta ole säädetty tai määrätty.
Lisäksi opetuslautakunta osallistuu aktiivisesti toisen asteen ammatillisen koulutuksen kehittämiseen yhteistyössä kaupungin elinkeinotoimen ja paikkakunnan elinkeinoelämän kanssa sekä muiden II asteen koulutuksen järjestäjätahojen kanssa. Opetuslautakunta jakaa Pieksämäen opintoavustukset ja nuorisotoimen toiminta-avustukset.

 

OPETUSLAUTAKUNTA 1.6.2017  – 31.5.2021

Varsinainen jäsen:

 

Henkilökohtainen varajäsen:

 

Puheenjohtaja
Antti Kivimäki, kd
p. 040 835 0795, 040 305 6637
antti.kivimaki@esedu.fi 
Terhi Wallin, kd
Varapuheenjohtaja
Pekka Valtari, kok.
Tero Tujunen, kok.

 

Tapani Rytkönen, kesk.
Poikkitie 4
76100 Pieksämäki
tapani.rytkonen@luukku.com
Karri Peltola, kesk.
Poikkitie 27
76100 Pieksämäki
p. 040 863 7196
karri.peltola@finrail.fi 
Esa Maaranen, kesk.
Penttilänmäki 10
76100 Pieksämäki
esamaaranen@gmail.com 
Ari Schulz, kesk.

 

Sanna Hirvonen, kesk.
Pirttimäentie 423 C
76150 Pieksämäki
sanna.p.hirvonen@gmail.com
Lotta Salminen, kesk.

 

 

Tuula Tenhunen, kesk.
Lamminmäentie 364
76780 Lamminmäki
p. 0440 980 383
tuula.tenhunen@pieksamaki.fi 
Anne Jäderholm, kesk.

 

Terttu Salo, demarit

 

Anna Mykkänen, vas.

 

Jaakko Rosengren, vihr.
jaakko@vankka.net 
Mika Venäläinen, vihr. (sit.)
mika.venalainen@wippies.com 
Jouni Vironen, sos.dem
Linnatie 25 as 1
76850 Naarajärvi
p. 044 558 2659
jouni.vironen@pp.inet.fi 
Heikki Martikainen, sos.dem
Laaksotie 102
76120 Pieksämäki
p. 044 218 9794
koivunen.martikainen@gmail.com 
Mervi Ikävalko, sos.dem

 

Anne Poikolainen, sos.dem

 

Mervi Eskelinen, ps
p. 040 414 5591
eskelinen2017@gmail.com
Karin Karjalainen, ps