Palaute
x

Anna palautetta

Anna meille palautetta

* Pakollinen kenttä
Valikko

Rakennuslautakunta

Sen lisäksi, mitä muutoin on määrätty lautakunnan tehtävistä, rakennuslautakunta ratkaisee:

1. maankäyttö- ja rakennuslain mukaan rakennusvalvontaviranomaiselle kuuluvat tehtävät
2. rakentamisohjeiden antamisen
3. maa-aineslain mukaiset lupa-asiat
4. antaa poikkeamispäätösten lausunnot haja-asutusalueella
5. yksityistielainsäädännön mukaan kunnalle kuuluvat tiehallintoviranomaisen tehtävät ja avustusten myöntäminen yksityisteille
6. korjausavustukset
7. jos asemakaava-alueella on tarpeen tehdä oja tai sijoittaa ojitusta varten tarpeellinen suojapenger tai pumppuasema toisen alueelle, noudatetaan, mitä maankäyttö- rakennuslain 161 §:ssä säädetään. Asian ratkaisee rakennusvalvontaviranomainen.

RAKENNUSLAUTAKUNTA V. 2013 – 31.5.2017

 

Varsinainen jäsen: Henkilökohtainen varajäsen:
Puheenjohtaja
Eino Törrönen, SDP
Keskuskatu 42 B 5
76100 PIEKSÄMÄKI
p. 0500 345 112
eino.torronen@gmail.com
Paavo Karvinen, SDP
p. 045 7731 9239
paavokin@gmail.com
I varapuheenjohtaja
Sanna Hirvonen, Kesk.
sanna.p.hirvonen@gmail.com
Raimo Julkunen, PS
Sukkulakuja 2
76130 PIEKSÄMÄKI
p. 040 801 3999
II varapuheenjohtaja
Leena Suhonen, Kesk.
Jäppiläntie 891
77570 JÄPPILÄ
p. 050 340 2466
leenasu@suomi24.fi
Lotta Salminen, Kesk.
p. 040 878 5385
salmlott@yahoo.co.uk

Matti Kauhanen, Kesk.
Honkalantie 86
77570 JÄPPILÄ
p. 0400 719 051
matti@hyvatuuli.fi

Kyösti Häkkinen
Piiankuja 4
76130 PIEKSÄMÄKI
p. 0400 796 826
Paavo Korhonen, PS
Karhikuja 4
76130 PIEKSÄMÄKI
p. 040 526 0697
Pvo.Korhonen@gmail.com

Anneli Järvinen, PS
anneli.jarvinen@pp.inet.fi
Reijo Riipinen, Vas.
Karilantie 4
76850 NAARAJÄRVI
p. 015 788 4414
reijo.riipinen@gmail.com
Sami Makkonen, Vas.
p. 040 585 0857
samimakkonen1@live.fi
Rita Ruotsalainen, SDP
Annankuja 6 D 17
76130 PIEKSÄMÄKI
p. 050 589 8867
rita.ruotsalainen@gmail.com
Sari Alasuutari, SDP
sarialasuutari@hotmail.com
Tuula Tenhunen, Kesk.
Lamminmäentie 364
76780 LAMMINMÄKI
p. 0440 980 383
tuula.tenhunen@pieksamaki.fi
Anne Jäderholm, Kesk.
p. 040 704 8111
Johanna Tolonen, Kok.
p. 040 593 3436
johanna.tolonen@pmk.fi
Marika Kiiveri, Kok.
p. 040 577 3939
Tero Tujunen, Kok.
p. 0400 627 527
tero@tujunen.fi
Tero Suhonen, Kok.
p. 0440 541 940
tero.suhonen@suomi24.fi
Jouni Vironen, SDP
Linnatie 25 A 1
76850 NAARAJÄRVI
p. 044 558 2659
jouni.vironen@pp.inet.fi
Juha Närhi, SDP