Pieksämäen Pursilentäjät ry

Pieksämäen Pursilentäjät ry on yksi kentän ahkerimmista käyttäjistä. Kerho omistaa Puchacz SZD 50-3 tyyppisen kaksipaikkaisen purjekoneen. Koneen "lentotiima", eli ilmassa vietetty aika on ollut hienoisessa nousussa. Tähän osasyynä on koulutustoiminnan vilkastuminen ja aktiiviharrastajien innokas toiminta. Harrastuksen luonteesta johtuen "huonot" ja "hyvät" kesät voivat aiheuttaa suuriakin vaihteluja lentomäärissä.
Vaikka kerho muita koneita ei varsinaisesti omistakaan, silti kentällä ja ilmassa suihkii paljon muitakin purjekoneita. Parhaina hetkinä saattaa ilmassa olla jopa kahdeksankin konetta. Osa niistä on ns. kimppakoneita, eli yksityisessä omistuksessa, osa Keski-Suomen Ilmailijoiden koneita.

Ilmailumääräykset mahdollistavat, että lentotoimintaa voidaan esitellä kiinnostuneille. Kaksipaikkaisella purjekoneella, purjelennonopettajan kanssa innokas vieras pääsee yläilmoihin suhinoiden ja lintujen maailmaan. Lennolla kerrotaan ajan puitteissa purjelennon filosofiasta. Moni on hokannut koko purjelennon periaatteen vasta koettuaan itse sen ihmeen ja viehätyksen. Lennosta kerho perii samat korvaukset, mitä tavallinen harrastaja joutuu siitä maksamaan.
Harrastelentämiseen pääsee kiinni helpoiten ja halvimmalla nimenomaa purjelennon kautta. Purjelentäjillä on tapana sanoa, että purjelentäminen on sitä todellista lentämistä. Muiden lentolaitteiden ohjaamisenkin omaksuu paljon helpommin jos hallitsee jo purjekoneen. Koulutuksesta lisää Koulutus alasivulla.

valmistajien kotisivuja:
LAK
PW-5, PW-6
Discus,Nimbus,Ventus
muita linkkejä
Suomen ilmailuliitto ( SIL )
Ilmailulaitos
British Gliding Association
purjelentäjien keskustelu- ja tiedotuspalsta
termiikkiennuste
Sivu päivitetty 5.5.2009 |