Palaute
x

Anna palautetta

Anna meille palautetta

* Pakollinen kenttä
Valikko

Koulukuraattori- ja psykologi

Koulukuraattoritoiminta

Kuraattoripalveluilla tarkoitetaan opiskeluhuollon kuraattorin antamaa opiskelun ja koulunkäynnin tukea ja ohjausta, joilla edistetään koulu- ja opiskeluyhteisön hyvinvointia sekä yhteistyötä oppilaiden perheiden ja muiden läheisten kanssa. Yksittäiselle oppilaalle annettavilla kuraattoripalveluilla tuetaan oppilaan oppimista ja hyvinvointia sekä sosiaalisia ja psyykkisiä valmiuksia.

Elina Heiskanen (Ria Juhanpellon sijainen 31.10.2018 asti)

puh. 044 588 2401

elina.heiskanen@pieksamaki.fi

Harjun koulu

Kontiopuiston koulu

Maaselän koulu

Esiopetus

Piia Kuusela (Heli Hollarin sijainen)

puh. 044 787 4041

piia.kuusela@pieksamaki.fi

Etelä-Savon ammattiopisto

Lukio

Päivi Hännikäinen

puh. 044 588 3720

paivi.hannikainen@pieksamaki.fi

Hiekanpään koulu

Kyläkoulut (Jäppilä, Vehmaskylä, Virtasalmi)

Auri Saloranta

puh. 044 799 5624

auri.saloranta@pieksamaki.fi

Spesia-ammattiopisto

Etelä-Savon ammattiopisto

Seurakuntaopisto, Diak

Vaalijalan Sateenkaaren erityiskoulu

 

Koulupsykologitoiminta

Koulupsykologipalveluilla tarkoitetaan opiskeluhuollon psykologin antamaa opiskelun ja koulunkäynnin tukea ja ohjausta, joilla edistetään koulu- ja opiskeluyhteisön hyvinvointia sekä yhteistyötä oppilaiden perheiden ja muiden läheisten kanssa. Yksittäiselle oppilaalle annettavilla psykologipalveluilla tuetaan oppilaan oppimista ja hyvinvointia sekä sosiaalisia ja psyykkisiä valmiuksia.

Kaupungin koulupsykologit:

Marja Moilanen (Senja Härmä-Riisiön sijainen)

puh. 044 588 2409

marja.moilanen@pieksamaki.fi

Hiekanpään koulu (7 F-G, 8 F-G, 9 F-H, Jopo-luokat, Oton tupa)

Harjun koulu

Lukio

Kyläkoulut (Jäppilä, Vehmaskylä, Virtasalmi)

Iina Lousa (Silja Seppälän sijainen)

puh. 044 799 5634

iina.lousa@pieksamaki.fi

Esiopetus

Hiekanpään koulu (7A-E, 8A-E, 9A-E)

Kontiopuiston koulu

Maaselän koulu

Noora-Maria Ahl

puh. 044 799 5485

noora-maria.ahl@pieksamaki.fi

Seurakuntaopisto

Spesia-ammattiopisto

Etelä-Savon ammattiopisto