Palaute
x

Anna palautetta

Anna meille palautetta

* Pakollinen kenttä
Valikko

Lähisuhde- ja perheväkivaltatyö

Pieksämäen kaupungin alueella toimii lähisuhdeväkivaltatyöryhmä, jonka tehtävänä on koordinoida väkivallan ehkäisy- ja hoitotyötä.

 


Jos olet kokenut perheessäsi tai lähipiirissäsi väkivaltaa
joko ollen sen kohteena tai olet itse käyttäytynyt väkivaltaisesti läheisiäsi kohtaan, on hyvä tietää, että sinulla on mahdollisuus hakea tilanteeseesi apua.

Jos olet tehtävässäsi viranomaisena tai muussa työssäsi kohdannut henkilön joka on ollut perhe- tai lähisuhdeväkivallan kohteena tai tekijänä, sinun tulee huolehtia siitä että tällainen henkilö ja hänen läheisensä saavat apua ja tukea väkivallan loppumiseen.

Pieksämäen kaupungin alueella toimii lähisuhdeväkivaltatyöryhmä, jonka tehtävänä on koordinoida väkivallan ehkäisy- ja hoitotyötä. Työryhmä on laatinut  viranomaisia ja muita toimijoita varten:
Lähisuhde- ja perheväkivaltatyön yhteystiedot Pieksämäen kaupungissa

Akuutissa väkivaltatilanteessa virka-ajan ulkopuolella on parasta soittaa yleiseen hätänumeroon 112, sitä kautta saat yhteyden lähimpään poliisiin ja alueelliseen sosiaalipäivystykseen.

Lastensuojeluilmoitus (pdf)

Vainoamisen todistusaineistoloki (pdf)

Lähisuhdeväkivaltatyöryhmä 2016

Puheenjohtaja:
*  Helminen Anneli, diakoni, psykoterapeutti, Naarajärven vankila,
puh. 010 358 5718, matkapuh. 050 320 7797, eija.anneli.helminen@com.fi

Jäsenet:

*  Heiskanen Elina, koulukuraattori, sivistystoimi,
puh. 044 588 240, elina.heiskanen@pieksamaki.fi

*  Kallio Saila, sosiaalityöntekijä, perheneuvola,
puh, 044 388 3303, saila.kallio@pieksamaki.fi

*  Liukkonen Ritva, terveydenhoitaja, terveyskeskus, neuvola,
puh. 044 368 6836 ritva.liukkonen@pieksamaki.fi

*  Naukkarinen Jani, sairaanhoitaja, koulu- ja
opiskeluterveydenhuolto, puh. 0400 855 642, jani.naukkarinen@pieksamaki.fi

*  Nykänen Titta, sairaanhoitaja, päivystyspkl,
puh. 044 799 5546, Titta.Nykanen@pieksamaki.fi

*  Rytkönen Pauli, ohjaaja, huolto- ja turvakoti,
puh. 044 588 2471, pauli.rytkonen@pieksamaki.fi

*  Ryynänen Mikko, diakoni, miestyöntekijä, Pieksämäen kaupunkiseurakunta,
puh. 050 381 9638, mikko.ryynanen@evl.fi

*  Toivonen Kari, poliisi, Pieksämäen poliisilaitos,
puh. 029 541 5430, kari.toivonen@poliisi.fi

*  Vauhkonen Tuula, perheohjaaja, päivähoitotoimisto,
puh. 044 799 5535, tuula.maija.vauhkonen@pieksamaki.fi

*  Väisänen Marjatta, terveydenhoitaja, vastaanotto,
puh. 0400 855 759, Marjatta.Vaisanen@pieksamaki.fi

Toimintaohje viranomaisille

Perhe-ja-lähisuhdeväkivallan-ehkäisy-ja-vähentäminen-Pieksämäellä