Konsertti: Jarkko Ahola – Syntynyt kulkemaan

Kevätkiertue 2026

Karismaattinen rocktenori palaa konserttilavoille keväällä 2026

Suomen upeimpiin ääniin lukeutuva Jarkko Ahola suuntaa keväällä kattavalle konserttisalikiertueelle, joka kantaa nimeä Syntynyt kulkemaan. Kiertue on saanut nimensä syksyllä 2025 julkaistusta singlestä, joka jatkaa artistin taattua linjaa.

Kiertue pureutuu syvälle artistin sielunmaisemaan ja tuo yleisölle tunnelman, joka koskettaa monin tavoin. Jylhää tulkintaa, rentturomantiikkaa, kappaleita menneiltä vuosilta tähän päivään. Konsertit tarjoavat kuulijoille voimaa ja herkkyyttä, jota vain tämä mies ja ääni voivat tarjota. Kevään kiertueiden tapaan luvassa on jälleen jotain uutta ja yllättävää.

Jarkko Aholan matka on kulkenut Teräsbetonin jylhästä power-metallista konserttisalien estradeille. Vaikka ympäristö on vaihtunut klubien hämystä kristallikruunujen loisteeseen, tinkimätön tyyli ja sielukas tulkinta ovat säilyneet.

Järj. Sony Music Entertainment Finland Oy

Liput 45,50 €

Osta lippu

Poleenin lipunmyynti, lipunmyynti@poleeni.fi tai puh. 0400 855 614