Etelä-Savon aktivaattorit -hanke

Yrittäjä, haluatko

  • pohtia erilaisia vaihtoehtoja liiketoimintasi kehittämiseksi?
  • kuulla erilaisista rahoitus- ja hankemahdollisuuksista osana kehitystyötä JA saada haku käyntiin?
  • apua valmiin ideasi hankekirjoituksessa ja -prosessissa?
  • tukea ja sparrausta kansainvälistymiseen?
  • hyödyntää vihreää siirtymää osana kasvua?

Pieksämäen yrityspalvelut tarjoaa maksutonta tukea yritysten kasvuun, kehitykseen ja arkeen.

Etelä-Savon aktivaattorit -hankkeen aikana tullaan järjestämään erilaisia tapahtumia, työpajoja ja koulutuksia. Ota yrityspalveluiden uutiskirje seurantaan tästä ja pysyt ajan tasalla.

Marjo Niittuaho-Nastolin, 0440 361 615, marjo.niittuaho-nastolin@mikseimikkeli.fi

 

 

Hankkeen tarkemmat tiedot

Kesto: 1.8.2025-31.7.2027

Kokonaisbudjetti: 621 327 euroa

EU osuus: 497 061 euroa

Rahoitus: EAKR – Toimintaympäristön kehittämisavustus ja elinkeinoelämälähtöinen tutkimus Itä-Suomessa

Päätoteuttaja: Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy

Yhteistyössä: Pieksämäen kaupunki, Savonlinnan kaupunki

Lisätietoa: https://mikseimikkeli.fi/hanke/etela-savon-aktivaattorit/

Etelä-Savon aktivaattorit hanke on valmisteltu ja se toteutetaan tiiviissä yhteistyössä maakuntamme kolmen kaupungin: Pieksämäen, Savonlinnan ja Mikkelin välillä. Hankkeen päätavoitteena on vahvistaa alueen elinkeinopalveluiden ”jalkatyötä” ja kohdentaa resursseja kehityshaluisten yritysten tarpeiden tunnistamiseksi ja tukemiseksi.

Hankeaikana tullaan kartoittamaan 350:nen yrityksen kasvuedellytyksiä. Aktivoinnin kautta saadaan edistettyä 120:nen yrityksen kehitystä, joka johtaa kehityssuunnitelmaan ja hankerahoituksen hakemiseen. Tavoitteena on lisätä maakuntamme vientiyritysten määrää sekä vahvistaa hanketoimenpiteisiin osallistuvien yritysten liikevaihtoa.