Palaute
x

Anna palautetta

Anna meille palautetta

* Pakollinen kenttä
Valikko

Kaupunginvaltuusto

Kuntalaki 14 §
Valtuuston tehtävät

Kunnassa on valtuusto, joka vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta sekä käyttää kunnan päätösvaltaa.

Valtuusto päättää:
1) kuntastrategiasta;
2) hallintosäännöstä;
3) talousarviosta ja taloussuunnitelmasta;
4) omistajaohjauksen periaatteista ja konserniohjeesta;
5) liikelaitokselle asetettavista toiminnan ja talouden tavoitteista;
6) varallisuuden hoidon ja sijoitustoiminnan perusteista;
7) sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan perusteista;
8) palveluista ja muista suoritteista perittävien maksujen yleisistä perusteista;
9) takaussitoumuksen tai muun vakuuden antamisesta toisen velasta;
10) jäsenten valitsemisesta toimielimiin, jollei jäljempänä toisin säädetä;
11) luottamushenkilöiden taloudellisten etuuksien perusteista;
12) tilintarkastajien valitsemisesta;
13) tilinpäätöksen hyväksymisestä ja vastuuvapaudesta;
14) muista valtuuston päätettäviksi säädetyistä ja määrätyistä asioista.

 

PIEKSÄMÄEN KAUPUNGINVALTUUSTON KOKOONPANO  2017-2021
(1.6.2017 alkaen)

 

Puheenjohtaja
Leskinen Jaana, (Kok.)
Veksinraitti 19
76850 Naarajärvi
p. 0500 579 509
jaana.leskinen@kunnonkeskus.fi

 

I varapuheenjohtaja
Viljakainen Kaija, (Kesk.)
Teerimäentie 5
76850 Naarajärvi
p. 040 516 3756
kaija.viljakainen@pp.inet.fi

 

II varapuheenjohtaja
Rytkönen Pauli, (SDP)
Käenkuja 7 A 14
76100 Pieksämäki
p. 044 769 5721
pauli.rytkonen@pieksamaki.fi

 

Beharic Ajdin, (Vihr.)

 

Heinonen Saku, (Vihr.)
Niittäjänkuja 9
76130 Pieksämäki
p. 050 540 1433
saku@hospodar.fi

 

Hellberg Pauli, (Kok.)
p. 0500 653 215

 

Huupponen Erkki, (SDP)

 

Häkkinen Heikki, (Kesk.)
Iivontie 100
77120 Venetmäki
p. 044 336 9082
heikki.hakkinen@venetmaki.fi

 

Hänninen Ari, (Kok.)
Vehkalantie 4
76850 Naarajärvi
p. 040 301 2202
ari.hanninen@@pieksamaenkokoomus.fi

 

Ilmoniemi Mira, (Kok.)
Kirkkomäki 19
76130 Pieksämäki
p. 0400 522 435
mira.ilmoniemi@terveystalo.com

 

Julkunen Raimo, (PS)
Sukkulakuja 2
76130 Pieksämäki
p. 040 801 3999

 

Kauhanen Matti, (Kesk.)
Honkalantie 86
77570 Jäppilä
p. 0400 719 051
matti@hyvatuuli.fi

 

Kekäläinen Ari, (SDP)
aritapio695@gmail.com

 

Kivimäki Antti, (KD)
p. 040 835 0795
antti.kivimaki@esedu.fi

 

Klen Tapio, (Kesk.)
Vanha Mikkelintie 16 C 21
76150 Pieksämäki
p. 0440 21 7 215
tapiokle@yahoo.com

 

Kärki Arto, (SDP)
Pienolantie 18
76150 Pieksämäki
p. 0400 768 033
arto.karki@pp.inet.fi

 

Lappi Hannu, (Kesk.)

 

Leikas Tiia, (Vihr.)
p. 040 663 6573
tiia.leikas@vihreat.fi

 

Majamäki Mika, (Vihr.)
p. 045 631 7067
mika.majamaki@meiliboxi.fi

 

Mykkänen Risto, (Vas.)
Näkinkuja 8
76120 Pieksämäki
p. 050 441 3911
risto.mykkanen@pp2.inet.fi

 

Myyryläinen Veli Pekka, (PS)

 

Nyrhinen Anne-Mari, (Kesk.)
anne-mari.nyrhinen@elisanet.fi

 

Ockenström Risto, (Kesk.)
Kekkurintie 14
76850 Naarajärvi
p. 040 509 0060
risto.ockenstrom@gmail.com

 

Ojala Sakari, (SDP)
Reslakuja 8
76120 Pieksämäki
p. 040 554 9095
sakari.ojala@pp1.inet.fi

 

Perälä Anne-Maarit, (SDP)

 

Rajapolvi Jari, (PS)
Järvisuomentie 80
76150 Pieksämäki
p. 040 815 3639
rajapolvi@gmail.com

 

Riipinen Sinikka, (Kesk.)
Vehmaskyläntie 595
76100 Pieksämäki
p. 050 511 8644
sinikka.riipinen@gmail.com

 

Romo Kati, (SDP)
kati.romo@hotmail.com

 

Ruokoselkä Liisa, (SDP)
Ruispolku 2
76940 Nenonpelto
p. 040 526 4853
liisa.ruokoselka@pp.inet.fi

 

Salo Alpo, (SDP)
Pirttimäentie 286
76150 Pieksämäki
alpo.salo@gmail.com

 

Sepponen Arto, (Kesk.)
p. 044 337 0230
arto@sepponen.fi

 

Skyttä Heikki, (Kok.)
p. 040 563 1433
heikki.skytta@pieksamaenkokoomus.fi

 

Suhonen Leena, (Kesk.)
p. 050 340 2466

 

Tenhunen Piia, (Vas.)
Kartanontie 2-4 C 20
76130 Pieksämäki
p. 044 799 5348
piia.tenhunen@pieksamaki.fi

 

Tenhunen Tuula, (Kesk.)
Lamminmäentie 364
76780 Lamminmäki
p. 0440 980 383
tuula.tenhunen@pieksamaki.fi