Pieksämäki kokosi osaamisen pyöreän pöydän – yhteistyöllä vastataan alueen osaajatarpeisiin

Pieksämäellä otettiin uusi askel kohti vahvempaa koulutus- ja työelämäyhteistyötä, kun alueen toimijat kokoontuivat osaamisen pyöreän pöydän ääreen tarkastelemaan osaajatarpeita ja kaupungin vetovoiman vahvistamista. Kaupunki, oppilaitokset, yritykset ja työllisyysalue tunnistavat yhteisen tavoitteen: rakentaa uudenlainen toimintamalli, jossa osaajapulaan voidaan tarttua käytännönläheisesti ja yhdessä.

Kaupunginjohtaja Emilia Savolaisen mukaan alueen vahvuudet sekä työnantajien ja koulutustoimijoiden läheinen dialogi antavat hyvän pohjan pitkäjänteiselle yhteistyölle. Hän korostaa, että työelämälähtöiset ja yhdessä tuotetut toimintamallit ovat tärkeitä koko Pieksämäen tulevaisuuden kannalta.

– “Kutsumme toimijat saman pöydän ääreen, jotta pystymme katsomaan tilannetta kokonaisuutena ja löytämään ratkaisuja, joihin kukaan ei yksin pystyisi. Tavoitteena on vahvistaa kaupungin vetovoimaa ja varmistaa, että yrityksillä on edellytykset kasvaa ja työllistää,” Savolainen toteaa.

Tilaisuudessa käytiin läpi ajankohtaisia havaintoja työvoiman saatavuudesta ja koulutuspoluista. Keskusteluissa nousi esiin tarve tiivistää arjen yhteistyötä konkreettisella tasolla. Toimijat näkivät tärkeänä, että yritysten ja oppilaitosten välinen vuorovaikutus kehittyy suunnitelmallisemmaksi ja että opiskelijoille voidaan avata uusia väyliä Pieksämäellä tapahtuvaan harjoitteluun, työllistymiseen ja urapolkujen rakentamiseen.

Paikalla olleet yrityselämän edustajat vahvistivat osaajapulan tuntuvan arjessa:
-”Olemme työllistäneet viimeisen 10 vuoden aikana 186 henkilöä ja uuden työvoiman tarve on jatkuvaa. Haasteena on täsmäosaajien löytäminen, jonka olemme ratkaisseet kouluttamalla henkilöstöä itse.”, totesi Pro-Tot Oy:n toimitusjohtaja Joni Karhinen.

Myös huoli korkeakoulutetun työvoiman saatavuudesta ja erityisesti kiinnittymisestä paikkakunnalle nousi vahvasti esiin. Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun rehtori Heikki Saastamoinen totesi, että koulutusta on laajasti tarjolla, mutta vain vähän korkeakoulutettuja sijoittuu Pieksämäelle. Viimeisen kymmenen vuoden aikana Xamkista on valmistunut yli 20 000 opiskelijaa, joista Pieksämäellä asuu vain reilut 100 henkilöä, mikä korostaa tarvetta vahvistaa kaupungin veto- ja pitovoimaa sekä yksilöllisiä osaajapolkuja.

Tapaamisessa nousi esiin myös tarve yhteiselle tilannekuvalle, jotta kaikki toimijat voivat seurata osaajatarpeiden muutoksia ajantasaisesti. Lisäksi keskusteltiin mahdollisuudesta vahvistaa maakunnallista yhteistyötä, erityisesti puhtaan siirtymän avaamien elinkeino- ja koulutusmahdollisuuksien hyödyntämiseksi.

Yhteinen tahtotila oli selkeä: tavoitteena ei ole vain keskustella, vaan siirtyä nopeasti käytännön toimiin. Verkoston työ jatkuu keväällä ja ensimmäiset käytännön toimenpiteet pistetään alulle jo alkuvuodesta.

Pieksämäellä uskotaan, että yhdessä rakennettu malli tukee sekä paikallisten yritysten kasvua että seudun elinvoimaa laajemmin. Nyt aloitetun yhteistyön toivotaan tuottavan tulevina vuosina konkreettisina tuloksia, jotka houkuttelevat uusia osaajia ja perheitä seudulle.

3.12. Pieksämäen yritystalolla järjestettyyn tilaisuuteen osallistuivat kaupungin edustajien lisäksi STEP-koulutus, Ammattiopisto Spesia, Pieksämäen lukio, Savonia-ammattikorkeakoulu, Diakonia-ammattikorkeakoulu, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu, Keski-Savon työllisyysalue sekä alueen yrityselämän edustajat Pieksämäen kauppakamariosastosta ja Pieksämäen yrittäjistä.