Asemakaava: KANGASKADUN ASEMAKAAVAMUUTOS

Kangaskadun asemakaavamuutoksen kaavaehdotus on hyväksytty kaupunginvaltuuston kokouksessa 28.9.2026 § 54. Päätös ei ole vielä lainvoimainen.

Kangaskadun kaavamuutoshanke on käynnistetty Etelä-Savon hyvinvointialueen aloitteesta. Asemakaavan muutos laaditaan Pieksämäen ydinkeskustaan, Veturitallien viereiselle alueelle. Kaavamuutosalueen pinta-ala on noin 4,1 ha.

Asemakaavan muutoksen tarkoituksena on mahdollistaa alueelle uuden sote-keskuksen ja paloaseman rakentaminen. Tarkoituksena on tutkia mm. toimintojen tarvitseman alueen laajuus, rakennusoikeus ja pysäköintitarpeet. Nykyisellä paloasemalla on ollut sisäilmaongelmia ja hyvinvointialue on valmistelemassa uuden paloaseman rakentamista. Sotekeskuksen osalta hyvinvointialue on todennut, etteivät nykyiset tilat vastaa nykyisen toiminnan tarpeita. Tiloissa on myös paljon korjausvelkaa.

Lisätietoja kaavahankkeesta antaa kaavoituspäällikkö Anssi Tarkiainen puh. 040 154 4852, anssi.tarkiainen@pieksamaki.fi

Hyväksymiskuulutus

Hyväksytty kaavakartta
Hyväksytty kaavaselostus liitteineen

Taustaselvitykset ja lähdemateriaali:
Liikennemeluselvitys (2010)
Vanhan varikkoalueen liikenneselvitys (2012)
Pieksamaen liikenneverkkosuunnitelma (2014)
Pieksämäen ratapihan luontoselvitys (2012)
Lähtökohtaraportti (2012)
Keski-Savon liikenneturvallisuussuunnitelma (2025)